Alışveriş sepetiniz boş.

inegol.com.tr Facebookinegol.com.tr Twitterinegol.com.tr - Google +inegol.com.tr - Instagram

inegol.com.tr destek hattı
Türkiye'nin modası inegöl mobilyası
inegol.com.tr

Almanya ve Mobilya

Uzun zaman sonra tekrar yolumuz düştü Almanya’ya.Bir önceki gidişim kış aylarında olduğu için soğuktan gezme inceleme fırsatı bulamamıştım ama şimdi öyle bir sıcaklara denk geldik ki hem Almanlar şaşırdı hem de ben. İşimizle ilgili olduğu içinde bol bol alışveriş merkezlerini özellikle mobilya mağazalarında ki son durumları, yeni modelleri ve yeni tasarımları görmek için canla başla gezdim durdum.

Gittiğim bölge Almanya’nın kuzeyinde Köln - Dusseldorf arasında eskiden sanayisi çok güçlü ,maden ve liman kenti olan Duisburg’du. Fakat kaldığımız şehir yanlış ticari politikalardan eski popüleritesini kaybetmiş, üretimin çoğu Çin’e kaymış ve maden kapanmış,  yeni neslin ağır sanayiye sıcak bakmaması nedeniyle çoğu fabrikalar kapanmış. (Zaten yeni nesilden çok fazla bir şey beklemekde saçma olurdu herhâlde çünkü hem genç  yok denecek kadar az, hem de varolanlar sıkıntılı gibi geldi bana). Bu saydıklarım yüzünden çarşı esnafı diye tabir ettiğimiz perakende mağazaların çoğu ya kapanmış ya da büyük indirimlerle, küçük karlarla hayatına devam etmeye çalışıyor, çoğu da zaten Çin malı ürünler satıyor. Duisburg’da az da olsa küçük mobilya mağazaları bulunmakta  İzmir malı çekyat tarzı çok ucuz ve kalitesiz piyasa ürünleri de vardı, fakat bunun dışında Kayseri kökenli birkaç ünlü mağazanın ufak showroomları da. Fakat  satılan o dandik ürünlerin fiyatlarını görünce şok olduğum da doğrudur. Ülkemiz piyasasın da 1.500 TL’ ye almayanı döveceğimiz ürünler oralarda 2600€ (8,840 TL) gibi fiyatlara satılıyor.

Büyük şehirlerde Köln-Duesseldorf  gibi  Avrupa’nın  ve ülkemizin bazı büyük firmalarının da bulunduğu mağazalarda,modeller günümüze uygun da olsa fiyatlar yine çok aşırı yüksek diye düşünüyorum.  Almanya’ya yüksek vergi ödemeden çünkü söylediklerine göre %45 lere varan vergi varmış, ürün satmanın yolunu bulduk mu İnegöl’lü imalatçı firmalar olarak ihya olacağımız kesin. En önemli sorunlardan biri de nakliye, bu sorunu da çözmeliyiz tabii. Bu konuyla alakalı çalışmalarımız elbette devam ediyor. www.inegolfurniture.com olarak Avrupalılara en uygun mobilyayı satmayı hedef koyduk kendimize. Fransa bayimizin ardından Almanya, bayimizi sık eleyip sık dokuduktan sonra sizinle paylaşacağız. Neyse asıl konu orada ki mağazalardan çok burada yaşayanların mobilyayı nereden ve nasıl aldığı.

Bu negatif sonuçları yazdıktan sonra elbette Almanya’da mağaza açmak çok mantıklı olmasa gerek. Zaten Almanların çoğu, ülkemizde de bulunan  büyük küresel şirketlerin çok da kaliteli olmayan hatta dandik dediğimiz ürünlerini ya da yeni  yeni başlayan online alışveriş sitelerinden nerede ve nasıl üretildiği belli olmayan ama fahiş fiyatlara satılan ürünleri almakta.Elbette online alışveriş sitelerinde çok uygun fiyata satılan ürünler de var ama dediğim gibi modeller de işçilik de çok dandik.

İnegöl mobilyasını gittiğim her mağazada zikrettiğimde çok güzel tepkiler aldığımı söylemek isterim. 12 günlük gezimde bu bana çok güç verdi. Herkes bizi biliyor fakat oralara mal satmanın zorluğu, Almanya’nın istediği kalite ve diğer prosedür belgeleri, nakliye sıkıntıları gibi daha yüzlerce gereksiz belgeler önümüzü tıkasa da Avrupa’ya yüzümüzü dönmek oraları es geçmemek gerek diye düşünüyorum. Çünkü, sanırım Almanya İnegöl Mobilyasını bekliyor. Diğer bölgeleri araştırmak için en kısa zamanda tekrar gidip araştırmalarımı yerinde yapmak istiyorum. Almanya’da ucuz ve kaliteli mobilyayı almak için www.inegolfurniture.com adresimizi ziyaret ediniz.

Sağlıcakla kalın

Erhan AKGÜN    


Fatal error: Class 'Drupal\db_maintenance\Module\Hook\CommonHookHandler' not found in /home/magiclea/public_html/inegol.com.tr/sites/all/modules/db_maintenance/db_maintenance.module on line 41