Alışveriş sepetiniz boş.

inegol.com.tr Facebookinegol.com.tr Twitterinegol.com.tr - Google +inegol.com.tr - Instagram

inegol.com.tr destek hattı
Türkiye'nin modası inegöl mobilyası
inegol.com.tr

Geçmişten Günümüze Mobilyalar

Yüzyıllar boyunca insanlar için her çağın ihtiyacına ve gereksinimine göre mobilyalara ihtiyaç duymuşuzdur. İnsanoğlunun bu ihtiyacı günümüze kadar çeşitli evrelerden geçtikten sonrada süregelmektedir.
Mobilyanın tarihine gözatmadan önce bizler için önemli olan mobilyalar nelerdir? Günümüzde bu sorunun cevabı şöyle tanımlanmaktadır. Mobilya, yaşam alanlarımızı süslemeye ve çeşitli amaçlar ile donatılmasına yarayan eşya olarak belirtilmektedir.
Bu demek oluyor ki, insanoğlu hala aynı sebeplerden dolayı mobilyanın varlığına ihtiyaç duyuyor, görsel güzellik, süs ve gereksinim.

Mobilya'nın tarihi yüzlerce yıldır aynı aslında, bizler yaşadığımız yerlerde bizi ve sevdiklerimizi rahat ettirecek, ihtiyaçlarımızı karşılayacak bir nesne ararız ve bu nesneleri elde etmek için çabalarız. Mobilya da geçmişten bugüne aynı temel düşünce ve gereksinimden karşımıza çıkmıştır.
Her nekadar milattan önceki dönemlerden günümüze kalan mobilya örnekleri kalmadığından, bazı tasarım örnekleri üzerinden yazılı tarihte  görülmüştür. Genelde kral ve diğer üst düzey kişilerin mezarlarından çıkan eserler kalmıştır.

Mobilyanın ana tarihi, milattan öncelere kadar ilerlemektedir, daha ziyade taş ve kum gibi malzemelerle üretilen mobilyalar kullanılıyordu. Genelde yazma ve oyma becerisine sahip ve bu becerilerini keşfetmiş  kişiler taşları yontarak kendilerine oturabileceği mobilyalar tasarlamışlardır. Yine aynı dönemde (M.Ö.) ilerleyen toplumlar ya da kavimler ile birlikte mobilyalarda kullanılan malzeme farklılıklar başgöstermiş ve ağaç kullanımına geçilmiştir.
Ağacın kullanılmasıyla birlikte yer oturakları,sedirler, tahtlara  benzer sandalyeler kullanılmaya başlamıştır. Mısır uygarlıkları döneminde bu üretim, tasarım süs eşyalarına kadar varmış olmasıyla birlikte mobilya - aksesuarlar kullanılm için tasarlanmıştır.

İnsanoğlunun sanatı tanıması, oyma becerilerinin gelişmesi bu süreçte altını kullanmaya başlamaları onların, tahtlar, oturaklar, konsollar üretmesi mobilyanın tarihinde ilerlemeye yol açmıştır. Mısır Uygarlığı zamanında mobilya ciddi ilerleme kaydetmiştir. Bu ilerlemenin gelişminde Roma Uygarlığı ve Avrupa'da ki toplulukların katkısı olmuştur. 
Bu anlamda en önemli gelişmelerin ve çeşitliliğin Avrupa'da yaşandığını belirtmekte fayda var. Avrupa'da 14-15 yy.da mobilya üretimi olarak sedir, kanepe, yatak, konsol,sandıklar ve türlü mobilyalar tasarlanmıştır.

Mobilyanın geçmişi (M.S.) 1000'li yıllara kadar pek bir ilerleme gösterememiş olsa da  bu zamandan sonra ciddi anlamda bir evrim geçirerek ilerlemeye başlamıştır. Yine en önemli örnekler Avrupa'da dini mekanlar için tasarlanmış mobilyalar olmuşlardır ve aynı zamanda madenciliğin, demirciliğin de ilerlemesiyle mobilya tasarımlarına önem verilmiştir. İnsanlar yaşadıkları yerlerde daha çok ağaç kullanımları ile zanaat becerilerini geliştirmiş ve birçok tasarım ortaya koymuşlardır. 

Bu dönemde en önemli ilerlemeyi Romanlar kaydetmiştir. Kiliselerde, saraylarda kullanılan eşyalar Romanlar tarafından ortaya konulmuş ve tarihte Roman Sanatı olatak bilinmektedir. O dönemde gösterişli saraylara üretilen mobilya ve eşyalar farklı isteklere göre Romanlar tarafından üretiliyordu. Üretilen mobilyalar çoğunlukla ağaç işlemeli olup altın kullanılmaktaydı.

17. yüzyıl ile birlikte mobilya bir sektör haline gelirken kendini lüksten izole ederek ihtiyaç kaygısı taşımıştır. Bununla birlikte diğer ülkelerin keşifleri ve keşif yapılan yerler ticaret gelişimi açışından daha fazla hacim oluşturmuş ve imkan doğrultusunda daha fazla sektörü ihtiyaçlara yöneltmek durumunda kalmıştır. Özellikle Japonların vernik yöntemi buluşu ile üretimler, tasarımlar önemli derecede gelişmiş ve daha hafif,kompakt işlevsel mobilyalar üretmeye başlamışlardır.

Günümüzdeyse bu ilerlemeyi farketmemek imkansızdır. Şimdi hemen heryerde hızlıca ulaşabildiğimiz ve herkesin evinde ceşitli tarzda farklı mobilyalar bulunmaktadır.
Mobilya dünyasına ise günümüzde akıllı mobilyalar damga vurmaktadır, ülkemizde de bu anlamda önemli ve başarılı adımlar atılmakta ve hergeçen gün daha yeni ve özgün tasarımlar bulmak kolaylaşmaktadır.

Teknolojinin ilerlemesiyle daha da ileri bir seviyeye gidecek olan mobilyalar, gelecekte bize daha farklı imkan sağlayacaklardır, örneğin çekyatınızı açıp kapamak yerine bunu tek bir tuş ile yapabileceğiz belki de, bu gibi örnekler daha da çoğalabilir ve sandığımızdan daha yakın bir tarihte karşılaşabiliriz.